Motosiklet Nasıl Çalışır?


Dünyadaki motosiklet sayısı (otomobillere göre) hızla artmaktadır. Bunun sebebi, sadece motosikletin yolculuğu daha iyi hissetme şansı verdiği yada sürücüyü daha "hür" hissettirmesinden başka, artan benzin fiyatları olduğunu da düşünebiliriz. Bir motosiklet, 30 YTL lik benzinle 300km gidebilir (2007 fiyatlarıyla).

Motosikletler, bir yada iki kişiyi taşımak amacıyla üretilmiş araçlardır. Genelde motosikletlerin iki tekerleği olur, ama üç tekerlekli olan türleri de vardır.

Motosikletin şekli 1914 yılında tasarlanmış ve o zamandan beri fazla değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Motosikletin çalışma şekli basittir: Benzinli bir motor, pistonların ileri-geri gücünü dairesel dönüşümlere dönüştürür. Bir vites sistemi de bu hareketi arka tekerleğe iletir. Motor döndükçe, motosiklet ileri doğru hareket eder. Yön tayini, ön tekerleği sola-sağa çeviren gidon vasıtasıyla ve motoru bir yöne yatırarak yapılır. Gidonlardaki kollar, sürücünün debriyajı ve ön freni idare etmesini sağlar. Ä°ki ayak pedalı ise sürücünün vites değiştirmesini ve arka frene kumanda etmesini sağlar.

Bir Sonraki Konu: Motosiklet Motoru >