Motosiklet Transmisyonu


Bir motosiklet motoru çok miktarda güç üretir, ve bunun bir şekilde arka tekerleğe ulaştırılması gereklidir.  Bunu yapmak için motosikletlerin bir vites kutusu ve bir debriyaj sistemi vardır.
Vites Kutusu


Vites kutusu, sürücüyü komple durmakla tam gaz gitmek arasında her hızda gidebilmesini sağlayan dişliler içerir. Motosikletler genelde 4 ila 6 vites içerir ama ufak motorlarda iki vites bile olabilir. Vites geçirmek için bir pedal hareket ettirilir, bu da vites kutusundaki çatalları harekete geçirir.

Aşağıda bir BMW vites kutusu ve pedalını görüyorsunuz:

Debriyaj

Debriyajın görevi, motordan gelen gücü transmisyona vermek yada kesmektir. Debriyaj olmasa, tekerlekleri durdurmanın yegane yolu motoru durdurmak olacaktır - bu da pek kullanışlı birşey değildir! Debriyaj, bir grup yaylarla desteklenen plakalardan oluşur. Bu plakalar sıkıştırılınca, motordan gelen gücü transmisyona ulaştırır. Sürücü vites değiştirmek istiyorsa, debriyaj'ı kullanarak transmisyonu motordan ayırır. Yeni vitese geçildikten sonra tekrar debriyajı kullanarak bağlantıyı birleştirir.

Güç İletme

Zincirin sık sık temizlenmesi ve yaglanması gerekirMotorun gücünü arka tekerleğe iletmek için üç metod vardır: Zincir, Kayış yada mil. Zincirli sistemler, en popüler olan sistemlerdir. Bu sistemde, transmisyona takılan bir dişli, arka tekerleğe takılan bir dişliye bir zincir vasıtasıyla bağlanır. Transmisyon, ön zinciri döndürünce, güç arka tekerleğe aktarılır. Bu tip sistemler sık sık yağlanıp ayarlanmalıdır. Ayrıca zincirler zamanla uzar ve dişliler aşınır, ve arada değiştirilmeleri gerekir.
Kayışlı motorlar da zincirlere bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. İlk motorlar sık sık kayış kullanmışlardır. Ancak deri kayışlar, özellikle ıslak havalarda sık sık kaydıkları için terk edilmiş ve başka metodlar aranmıştır. Bugün, kayışlar tırtıklı kauçuktan yapılır ve zincirlerle aynı sistemde çalışır. Zincirlerin aksine, solventlerle temizlenmesi yada yağlanması gerekmez.
Mille aktarma (şaftlı) da zaman zaman kullanılır. Bu sistem, çelik bir mil sayesinde gücü tekerleğe aktarır. Zincir gibi bakım istemediğnden popülerdir, ancak şaftlı motorlar daha ağır olurlar ve bazen istenmeyen hareketlere sebep olurlar.

Bir Sonraki Konu: Şasi
>